Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Ujsoły
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Chełmża
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Przewodnik po atrakcjach »
Pogoda »
Wiadomości lokalne »
« Wyszukiwarka miejscowości »
Informacje ogólne
Konkatedra pod wezwaniem Świętej Trójcy
Centrum Chełmży
Centrum Chełmży
Centrum Chełmży
Centrum Chełmży
Noclegi w okolicy »
Filmy »

Miasto Chełmża

zajmuje w województwie kujawsko-pomorskim 12 lokatę pod względem wielkości i jest największym miastem nie będącym ośrodkiem administracji samorządowej ponadlokalnej.

Występuje w powiecie ziemskim toruńskim jako jedyna gmina miejska.

Miasto graniczy tylko z gminą Chełmża, która otaczając stanowi jego bezpośrednie zaplecze.

W ujęciu geograficznym miasto jak i gmina Chełmża leżą na Pojezierzu Chełmińskim nad Jeziorem Chełmżyńskim, w jego części nazywanej Równiną Chełmżyńską.

Chełmża oddalona jest od Torunia o 25 km, leży w sąsiedztwie krajowej drogi A-1 (Gdańsk-Toruń-Łódź-Katowice).

Miasto posiada bardzo korzystne połączenie z drogą nr 15 (Poznań-Inowrocław-Toruń-Brodnica-Olsztyn), a także drogą nr 10 (Szczecin-Bydgoszcz-Toruń-Płońsk-Warszawa).

Niedaleko Chełmży przebiega 11- kilometrowy odcinek autostrady A-1 wraz z przeprawą mostową przez Wisłę w Czerniewicach-Grabowcu. Przez Chełmżę przebiegają dwa szlaki kolejowe: Toruń - Malbork, Brodnica –Bydgoszczy.
Plaża USTRONIE
Turystyczną wartość stanowi w głównej mierze leżące częściowo  w samym centrum miasta Jezioro Chełmżyńskie. Należy do największych na Pojezierzu Chełmińskim a także do największych  w powiecie toruńskim (299,4 ha). Jego wody zaliczane są do drugiej klasy czystości, czyli najwyższej w Polsce dla jezior.

Jezioro obfituje w sandacza, szczupaka, okonia, leszcza, płoć i karpia. Szczególną atrakcją jest tołpyga i troć jeziorowa co czyni ten teren bardzo atrakcyjnym wędkarsko.

Ma tak wiele uroczych zakątków, których próżno szukać w innych miejscach naszego regionu.
Wokół Jeziora Chełmżyńskiego znajdują się malowniczo położone liczne plaże (niestrzeżone).

         Jezioro Chełmżyńskie, ciekawe zabytki to tylko nieliczne walory, które świadczą o atrakcyjności naszego miasta i są doskonałym produktem turystycznym. Możemy turystom zapewnić ciszę i spokój, prawdziwy wypoczynek na łonie natury.


To właśnie w Chełmży turyści odnajdą miejsca, które warto odwiedzić, a w przyszłości związać się z nimi na stałe.
Konkatedra pod wezwaniem Świętej Trójcy
Konkatedra pod wezwaniem Świętej Trójcy
Czy wiesz że?
Chełmża jest ważnym ośrodkiem turystycznym powiatu toruńskiego, na terenie ziemi chełmińskiej. Ze względu na korzystne - obronne położenie, od prawieków objęta była osadnictwem. Pierwsze jego ślady sięgają ostatniego okresu starszej epoki kamienia (poleolit schyłkowy) . Znacznie później, bo około 4500 lat p.n.e. na ziemię chełmińską przybyli pierwsi rolnicy-była to ludność kultury ceramiki wstęgowej rytej, której osadę odkryto na terenie Chełmży.

***
Jedną z ostatnich sensacji historycznych Chełmży było odkrycie tajemniczego podziemia w pobliżu konkatedry Świętej Trójcy. Być może jest ono częścią tunelu łączącego niegdyś najważniejsze obiekty w mieście. Wiele cennych materiałów dotyczących funkcji wczesnośredniowiecznych zespołów osadniczych, takich jak Chełmża przyniosły prace badawcze prowadzone kilka lat temu na obszarze grodziska oraz przyległej osady nad jeziorem Archidiakonka.
Kliknij tutaj i zobacz szczegółowy opis atrakcji
Zapraszamy!

Galeria zdjęć:

Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone