Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Ostrów Wielkopolski
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Pińczów
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Przewodnik po atrakcjach »
« Wyszukiwarka miejscowości »
Informacje ogólne
Noclegi w okolicy »
Filmy »

Turystyczne
Miasto i Gmina
Pińczów zaprasza !!!
Bogata historia, nie skażona cywilizacją przyroda i liczne atrakcje turystyczne - wszystko to daje możliwość wielu niezapomnianych przeżyć, dostępnych dla wypoczywających tu gości.

Pięknie położony Pińczów, nazywany wcześniej polskimi Atenami, a dziś - nie bez powodu - "perłą Ponidzia", zachował wiele cennych zabytków, wkomponowanych w krajobraz.

Obiekty warte odwiedzenia, to m.in.: sanktuarium Matki Boskiej Mirowskiej, gotycki popauliński zespół klasztorny, pałac Wielopolskich, drukarnia ariańska czy synagoga, sięgająca początków XVI w., a także symbol miasta i regionu - kaplica Św. Anny i wiele innych.

Jednym z najciekawszych obiektów w okolicy Pińczowa jest kościół w Zagości, którego najstarsza część pochodzi z 1154 r. i była pierwszą komandorią joannicką (spadkobiercy templariuszy) w Polsce.

Historia tego regionu zapisała się także w wielu innych miejscach, co upamiętniają wzniesione tam świątynie.

Na terenie gminy znajdują się niewielkie miejscowości, które odegrały wa~ną rolę w historii Polski, jak np. Grochowiska, gdzie odbyła się Jedna z ważniejszych, najkrwawsza bitwa powstania styczniowego (18.III.1863 r.)

Gmina położona jest na terenie parków krajobrazowych, a liczne rezerwaty przyrody, gdzie żyje fauna i flora ciepłolubna, jakiej próżno by szukać na innych obszarach Polski, łagodny i jeden z naj cieplejszych klimatów w Polsce sprawią, że wypoczynek na ziemi pińczowskiej stanie się Państwa niezapomnianym przeżyciem.

Przejażdżka zabytkową ciuchcią, przelot lotnią, weekend spędzony w siodle lub spływ kajakiem po Nidzie to tylko niektóre z wielu możliwości spędzenia wolnego czasu, poznania uroków naszego regionu.

Nad wodą, na lądzie czy w powietrzu Pińczów jest zawsze atrakcyjnym miejscem do wypoczynku.

Dla turysty

Pińczów jest miastem powiatowym, położonym w południowej części województwa świętokrzyskiego nad Nidą, lewym dopływem Wisły.

Na południe od niego rozciąga się, dosyć szeroka w tym miejscu, dolina pokryta łąkami, błoniami, oczkami wodnymi z szuwarami i starymi korytami rzeki.

Natomiast od północy otaczają miasto niewysokie wzgórza (do 290 m n.p.m.) Garbu Pińczowskiego, z wyraźnie zaznaczoną górą św. Anny (czyli Klasztorną), górą Zamkową (czyli Winicą) i wysuniętą najbardziej na wschód górą Grodzisko.

Między rzeką a wzgórzami rozciąga się Pińczów, z dużym prawie kwadratowym, średniowiecznym rynkiem w środku. Z jego rogów wybiegają po dwie ulice, cztery z nich są kierufkowymi do Kielc, Buska, Krakowa i Jędrzejowa.
Czy wiesz że?
Przejażdżka zabytkową ciuchcią, przelot lotnią, weekend spędzony w siodle lub spływ kajakiem po Nidzie to tylko niektóre z wielu możliwości spędzenia wolnego czasu, poznania uroków naszego regionu.

***
Obiekty warte odwiedzenia, to m.in.: sanktuarium Matki Boskiej Mirowskiej, gotycki popauliński zespół klasztorny, pałac Wielopolskich, drukarnia ariańska czy synagoga, sięgająca początków XVI w., a także symbol miasta i regionu - kaplica Św. Anny i wiele innych. Jednym z najciekawszych obiektów w okolicy Pińczowa jest kościół w Zagości, którego najstarsza część pochodzi z 1154 r. i była pierwszą komandorią joannicką (spadkobiercy templariuszy) w Polsce
Kliknij tutaj i zobacz szczegółowy opis atrakcji
Zapraszamy!

Galeria zdjęć:

Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone