Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Brok
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Elbląg
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Atrakcje turystyczne » wróć do listy «

Brama Targowa

fot. M.J.Kownacki

Brama Targowa jest jednym z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych zabytków Elbląga. XIV-wieczna budowla stanowiła w przeszłości fragment nieistniejących już murów obronnych miasta.

fot. M.J.Kownacki

fot. M.J.Kownacki

fot. M.J.Kownacki

Została zbudowana w XIV wieku, jako element miejskiego systemu fortyfikacji. Dolna jej część powstała w 1319 roku. W 1420 roku budowla zyskała nadbudówkę. Podczas prac nad górną częścią Bramy Targowej, od strony zewnętrznej, dobudowano dwubasztowe przedbramie, które przetrwało aż do roku 1775. Od północnej strony umieszczona była w przeszłości brama, broniła ona dostępu do miasta w nocy. W 1755 roku na dachu Bramy Targowej pojawił się hełm w stylu barokowym, który ufundowali Elblążanie, stworzono taras widokowy oraz zamontowano zegar. W czasie wojny Brama mocno ucierpiała. Odbudowano ją w latach 40. XX wieku w kształcie średniowiecznym (charakterystyczną zmianą w jej wyglądzie jest powrót do starej formy dachu).

Zegar na Bramie Targowej jest prezentem dla Elbląga od Senatu Hamburga.

Od 17.07.2006r. można podziwiać widoki Starego Miasta z Bramy Targowej. Brama została udostępniona mieszkańcom i turystom i czynna jest codziennie - w okresie wakacyjnym także w soboty i niedziele- w godz. 10.00-18.00. W Bramie Targowej działa Centrum Informacji Turystycznej. Czynna jest już także ekspozycja Muzeum Archeologiczno- Historycznego w Elblągu z kopiami przedwojennych grafik ze starą bramą oraz fotografiami Starego Miasta, w tym z lotu ptaka.

Z Bramą Targową związana jest legenda o piekarczyku. Jak wynika z przekazów historycznych podczas wojen polsko-krzyżackich, w marcu 1531 roku, jeden z oddziałów krzyżackich zamierzał podstępnie zdobyć Elbląg. Miasto uratował, dzięki przytomności swojego umysłu, czeladnik piekarski, który w porę dostrzegł napastników; oskardem przeciął linę podtrzymującą bronę zawieszoną w Bramie Targowej. Wejście zostało zablokowane. Miasto i jego mieszkańcy zostali ocaleni. Pamięć o dzielnym piekarczyku przetrwała wieki. Dziś wydarzenie to przypomina pomnik piekarczyka autorstwa Waldemara Grabowieckiego stojący przed bramą. Wizerunek Bramy Targowej został umieszczony na rewersie okolicznościowej monety dwuzłotowej z cyklu „Miasta historyczne w Polsce" wyemitowanej przez Narodowy Bank Polski w 2006 roku.

Co rok we wrześniu elbląscy piekarze mają swoje święto. Przed Bramą Targową i pomnikiem piekarczyka rozstawiane są kramy, w których piekarze prezentują swoje wypieki. Tradycją stały się degustacje pieczywa, wypieków ciastkarskich, konkursy na najciekawszy wyrób. W klimaty dawnego Elbląga przenoszą uczestników jarmarku pracownicy Muzeum Archeologiczno-Historycznego, Biblioteki Elbląskiej, kolekcjonerzy staroci i uczniowie elbląskich szkół w paradach piekarczyków. Elblążanie świętują kolejne rocznice postawienia pomnika swojego ulubieńca – piekarczyka. Święto promuje nie tylko wyroby piekarnicze, ale także ludzi, dzięki którym na naszych stołach codziennie pojawia się chleb. Oraz tradycje związane ze szczególnym szacunkiem do chleba i współczesnych kulturach.

Brama Targowa w Elblągu
ul. Stary Rynek
tel. +48 (55) 611 08 20
 
Zapraszamy do zwiedzania Bramy Targowej:
od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 10.00
W sezonie wakacyjnym:
codziennie w godz. od 10.00 do 18.00
 
Wstęp bezpłatny
następna »
Zapraszamy!
Witamy
Środa, 14 listopada 2018
Położenie » Zobacz położenie atrakcji »

Filmy »
Kamery »
Panoramy »

Noclegi w okolicy »
» lista atrakcji «
BRAMA TARGOWA
woj. warmińsko-mazurskie

Galeria zdjęć:

Wybierz atrakcje:
Brama Targowa
Katedra pw. Św. Mikołaja
Muzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu
Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida
Centrum Sztuki Galeria El
Kanał Elbląski
Bażantarnia
Reklamy Google
Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone