Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Pińczów
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Ostrów Wielkopolski
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Atrakcje turystyczne » wróć do listy «

Dawny zbór ewangelicki, obecnie Kościół pw. NMP Królowej Polski, wzniesiony w konstrukcji szachulcowej w 1778 r. - ul. Królowej Jadwigi.

Kościół pw. NMP Królowej Polski (fot. arch. UM)
(fot. arch. UM)

(fot. Marek Nowak)

(fot. arch. UM)

Kamień węgielny pod budowę zboru położony został 12 sierpnia 1777 roku z inicjatywy ostrowskich ewangelików oraz za zgodą i przy poparciu właściciela miasta Michała Hieronima Radziwiłła. 13 czerwca 1778 roku, świątynia była gotowa – w tym dniu cieśla Samuel Stark osadził hełm na wieży kościelnej. Prawie 4 miesiące później, 2 października 1778 roku, świątynię pw. Św. Trójcy – Dreieinigkeit – konsekrowano. Michał Hieronim Radziwiłł wsparł finansowo także budowę mieszkania dla pastora oraz założenie cmentarza przy zborze.

Świątynia została wzniesiona na planie prostokąta w konstrukcji szkieletowej z drewniano – glinianą konstrukcją zewnę- trzną oraz umocnieniem wewnętrznym z drucianej siatki z narzucanym tynkiem. Od strony zachodniej przylega do budynku drewniana wieża na planie kwadratu, zakończona podwójnymi kopułami. Od wschodu natomiast dobudowano zakrystię. Trójspadowy dach zboru kryty był gontem, a do wnętrza prowadziły trzy wejścia: jedno w zachodniej ścianie wieży oraz dwa w południowej ścianie korpusu kościoła.

Wewnątrz od strony południowej, wschodniej i zachodniej obiegają kościół – tak charakterystyczne dla świątyń ewangelickich – podwójne empory wsparte na drewnianych filarach ustawionych w dwóch rzędach – po sześć w jednym rzędzie. Na płycianych balustradach dolnej kondygnacji empor występują motywy symboliczne (Baranek Boży, Mareogram, krzyż ze skrzyżowanymi kluczami itp.)oraz roślinne.

W centralnej partii słupy empor spięte są belką tęczową, na której występuje ażurowa dekoracja snycerska  z Chrystogramem. Chór muzyczny wsparty jest na dwóch rzędach słupów. Na wyposażeniu kościoła znajdował się jeden drewnianym stropem z fasetą. Kropielnica w kształcie anioła trzymającego czarę jest barokowa.

W 1855 roku, rozebrano drewnianą, walącą się wieżę i wzniesiono nową, murowaną, neoromańską o dwóch kondygnacjach. W trakcie remontu zmieniono też pokrycie dachu świątyni z gontu na dachówkę, a dla wzmocnienia korpusu kościoła dobudowano na zewnątrz dwa filary wspierające. W nowym szczycie wieży budowniczowie – Wittenberg z Krotoszyna i Jan Jerzy Opitz z Kopenhagi – umieścili dokumenty dotyczące budowy i remontów kościoła.

Na początku XX wieku nad kościołem zawisła groźba rozbiórki, gdyż ewangelicy ostrowscy nosili się z zamiarem wzniesienia nowej, murowanej świątyni. Na szczęście wszystko zakończyło się na rozebraniu walącej się już zakrystii, nową zaś dobudowano od strony północnej.

W czasie II wojny światowej zamurowane zostało dotychczasowe wejście w wieży         i wykute nowe – też w wieży, ale od południa.

W 1945 roku świątynię przekazano parafii rzymskokatolickiej św. Stanisława biskupa w Ostrowie, a kościół otrzymał wezwanie Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Początkowo pełnił rolę kościoła garnizonowego, a w 1959 r. utworzono tu Ośrodek Duszpasterski, przemianowany następnie na parafię. Także w latach 50 zlikwidowane zostały niektóre balkony, a ołtarz przesunięto w głąb prezbiterium. Kolejne remonty i przeróbki wnętrza z lat 60. i 70. polegały m.in. na przyozdobieniu balkonów barokową ornamentyką, wzmocnieniu sufitu kasetonami, przebudowie ołtarza głównego zgodnie z zaleceniami liturgii posoborowej. W 1973 roku po raz kolejny zmieniono hełm wieży – z gotyckiego na barokowy.

Źródło: Marek Olejniczak, Bedeker ostrowski

następna »
Zapraszamy!
Witamy
Sobota, 19 stycznia 2019
Położenie » Zobacz położenie atrakcji »

Filmy »

Noclegi w okolicy »
» lista atrakcji «
DAWNY ZBÓR EWANGELICKI
woj. wielkopolskie

Galeria zdjęć:

Wybierz atrakcje:
Dawny zbór ewangelicki
Ratusz
Stół burmistrza Stefana Rowińskiego
Kościół św. Stanisława Biskupa (Konkatedra)
Zespół witrażowy w dawnym Gimnazjum Męskim
Zespół witraży w budynku dawnej przepompowni
Synagoga w stylu mauretańskim
Obiekty z okresu neobaroku
Secesja w architekturze miasta
Architektura 20-lecia międzywojennego
Kościół p.w. św. Antoniego Padewskiego
Stary Cmentarz przy placu Bankowym
OSTROWSKI TRAKT KULTURY
OBIEKTY REKREACYJNE I ATRAKCJE DLA DZIECI
Reklamy Google
Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone