Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Koronowo
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Ostrów Wielkopolski
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Atrakcje turystyczne » wróć do listy «

Ratusz

Ratusz (fot. arch. UM)

(fot. Wojciech Kempa)

W 1828 roku, gdy miasto należało do Radziwiłłów, współpracownik słynnego Karla Friedricha Schinkla, Johann Heinrich Haberlin – późniejszy nadworny architekt Sanssoouci- zaprojektował nowo murowany, piętrowy ratusz, z otwartym dziedzińcem pośrodku i przejazdem w przyziemiu na linii wschód – zachód. W pomieszczeniach ratusza znalazły miejsce: na parterze – odwach, wyszynk, waga miejska, kramy kupieckie, straż ogniowa, na piętrze natomiast – magistrat, sale sądowe i więzienie.


(fot. Mikołaj Leraczyk)

Sala Kolumnowa - ratusz (fot. D.Malik)

Ratusz był dwukrotnie przebudowywany: w 1862 i 1948 roku. Podczas pierwszej przebudowy dziedziniec został nakryty szklanym dachem i otoczony kolumnadą. Jednocześnie ratusz stał się budynkiem wyłącznie administracyjnym. Przejazd w przyziemiu zlikwidowano prawdopodobnie w końcu XIX lub na początku XX wieku.

Do 1948 roku ratusz ostrowski był jedynym obok synagogi i koszar zachowanym budynkiem użyteczności publicznej sprzed czasów wielkiego boomu budowlanego drugiej połowy XIX wieku. Niestety, powojenna przebudowa i nadbudowa ratusza okazała się dla tego obiektu niezbyt fortunną. Ostatni remont i modernizacja budynku odbyły się w latach 1977 – 1985.


Ostrowski ratusz, który po ostatnim remoncie przejął cechy renesansu, to budynek trzykondygnacyjny, tynkowany boniowaniem parteru i naroży. Między pierwszą a drugą kondygnacją budynek opasuje gzyms pośredni w postaci balustrady balkonowej z podziałem na prostokątne pola.

Gzyms uskokowy podparty jest ozdobnymi kroksztynami. Główne wejście znajduje się od południa, pod balkonem wspartym na czterech narożnych filarach. Pośrodku zwieńczenia, również od strony południowej, znajduje się wieża zegarowa z galeryjką sklepioną zadaszeniem z barokizującą wieżyczką, zakończoną masztem z kulą i iglicą.

Wewnątrz mieści się Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, Sala Ślubów i kiosk z wydawnictwami i pamiątkami.

Nową propozycją dla zwiedzających jest unikatowe Muzeum 3D, które już stało się wspaniałą wizytówką Ostrowa.


Muzeum 3DZwiedzający mogą odbyć spacer starymi ulicami Ostrowa, zobaczyć ówczesne sklepy, a także spędzić czas w kinie zaaranżowanym na wnętrze dawnego Kina Roma. 
|
W niezwykłej przestrzeni odnaleźć można m. in. rekonstrukcje dawnych miejsc Ostrowa Wielkopolskiego, obejrzeć projekcje filmowe, ekskluzywne fotografie, przenieść się do przeszłości.

Głównym elementem stałej wystawy jest rekonstrukcja dawnej ulicy miejskiej – można m.in. odwiedzić zakład fryzjerski, w którym, za pomocą technologii kinekt, zwiedzający w wielkoformatowym monitorze zobaczą swoje odbicie w dowolnie wybranym stroju z epoki. W tle słyszalne są dźwięki ówczesnego Ostrowa -  gwar ludzi, stukot koni, dźwięki pojazdów jeżdżących po bruku. Na ostrowskiej ulicy znajdziemy także niedużą salę stylizowaną na dawne „Kino Roma”, w której zobaczyć można unikatowe filmy z okresu dwudziestolecia międzywojennego.


(fot. arch. UM)

(fot. Mikołaj Leraczyk)

Przy wejściu do Ratusza wmurowane są dwie tablice pamiątkowe, poświęcone walce ostrowian z okupantem hitlerowskim. Po prawej znajduje się tablica ufundowana już 1948 roku, po lewej natomiast widzimy tablicę nowszą, z roku 1995.

Obydwie tablice zwracają uwagę na współudział mieszkańców w wyzwalaniu miasta w 1945 roku. Były to głównie siły Armii Krajowej, które w obawie przed nieprzyjaznym stosunkiem ze strony Armii Czerwonej używały nazwy Ochotnicza Obrona Miasta.

Po wkroczeniu Armii Czerwonej do miasta radziecki komendant wojenny Ostrowa major Aleksander Feczin wyraził uznanie obrońcom miasta i stwierdził, że nigdzie dotąd nie spotkał się z taką sytuacją, żeby miasto było tak zabezpieczone i żeby nie było w okresie przejścia frontu przerw w zaopatrzeniu miasta w wodę i prąd.
« poprzednia następna »
Zapraszamy!
Witamy
Sobota, 19 stycznia 2019
Położenie » Zobacz położenie atrakcji »

Filmy »

Noclegi w okolicy »
» lista atrakcji «
RATUSZ
woj. wielkopolskie

Galeria zdjęć:

Wybierz atrakcje:
Dawny zbór ewangelicki
Ratusz
Stół burmistrza Stefana Rowińskiego
Kościół św. Stanisława Biskupa (Konkatedra)
Zespół witrażowy w dawnym Gimnazjum Męskim
Zespół witraży w budynku dawnej przepompowni
Synagoga w stylu mauretańskim
Obiekty z okresu neobaroku
Secesja w architekturze miasta
Architektura 20-lecia międzywojennego
Kościół p.w. św. Antoniego Padewskiego
Stary Cmentarz przy placu Bankowym
OSTROWSKI TRAKT KULTURY
OBIEKTY REKREACYJNE I ATRAKCJE DLA DZIECI
Reklamy Google
Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone